cena rynkowa

Cena rynkowa w e-commerce

Cena rynkowa to wartość, po jakiej dany produkt lub usługa jest sprzedawana. Warto zauważyć, że cena rynkowa nie zawsze odzwierciedla pełną jego lub jej wartość, ale jest wynikiem procesów rynkowych i interakcji pomiędzy uczestnikami – może zmieniać się w zależności od różnych czynników.

W konsekwencji cena rynkowa wynika z interakcji między podażą i popytem oraz siłami konkurencji. Jeżeli przeniesiemy to stwierdzenie na grunt e-commerce, to okazuje się, że może się ona zmieniać nawet kilka razy na dobę. Czy łatwo jest samodzielnie śledzić takie trendy cenowe? Zdecydowanie nie, ale w takich chwilach z pomocą przychodzi system do śledzenia i automatyzacji cen.

Czym jest cena rynkowa w sieci?

Cena rynkowa odzwierciedla wartość danego produktu lub usługi w danym czasie i miejscu. Trzeba podkreślić fakt, że prowadząc handel w e-commerce, łatwo zauważyć, że ten sam towar może mieć zupełnie inną ceną rynkową – zależną np. od marketplace’u, dnia tygodnia, pory roku lub nawet godziny, w której dokonujemy zakupu.

Dzieje się tak, ponieważ kwota produktu, jest wynikiem interakcji rynkowych – sił podaży i konkurencji między sprzedawcami. Cena rynkowa jest narzędziem dla przedsiębiorstw, sprzedawców i inwestorów, ponieważ wpływa na decyzje zakupowe, sprzedażowe i inwestycyjne klientów.

Koncepcja ceny rynkowej mówi, że jest to oddziaływanie pomiędzy udostępnianym produktem lub usługą (podażą) a kupującymi (popytem). Jeśli w przypadku danego produktu, podaż i popyt istnieją, to jego cena jest akceptowana na rynku.

Konkurencja cenowa a cena rynkowa

Konkurencja między sprzedawcami sprawia, że ​​dążą oni do ustalania korzystnych cen rynkowych, aby przyciągnąć klientów. Rywalizacja wymusza efektywność i innowacyjność, co przyczynia się do wzmocnienia potrzeb konsumentów. W jaki sposób możesz (jako sprzedawca w e-commerce) współzawodniczyć w walce o konsumenta z innymi osobami handlującymi w sieci?

W przypadku produktów powtarzalnych niezwykle ważne są korzystne ceny zakupu, które możesz wynegocjować bezpośrednio u swoich dostawców. Zdaję sobie sprawę, że łatwo napisać o korzystnych cenach, ale ich uzyskanie nie jest już takie łatwe. Natomiast handlując w sieci, trzeba mierzyć się z ogromną konkurencyjnością i jeżeli kupujesz drogo, to niestety nie sprzedasz tanio (z zyskiem).

Jeżeli produkty, które oferujesz, są przez Ciebie wystawiane w zawyżonych stawkach (względem ceny rynkowej), to może czas poszukać innego asortymentu lub niszy, którą możesz wypełnić nowym towarem?

Dzięki temu będziesz mógł oferować swoje produkty w atrakcyjnych cenach. Kolejno istotne jest używanie systemu do monitoringu i automatyki cenowej – pomoże Ci on kontrolować rynek i samoczynnie dostosuje stawki do wymogów danego marketpalace’u. System LivePrice to skuteczne narzędzie do śledzenia cen.

Czym jest punkt cenowy?

Punkt cenowy to nic innego jak kwota, w jakiej dana firma postanawia sprzedawać produkt. Określenie go wymaga rozważności i należy brać pod uwagę takie czynniki jak: koszt produktu, opakowania, wysyłki, magazynowania oraz narzut. Warto ustalić najniższy punkt cenowy dla każdego towaru, aby skutecznie i świadomie prowadzić politykę elastycznych cen.

Po określeniu punktu cenowego, który jest nadal dla Ciebie zyskowny, możesz go porównać do ceny rynkowej. Jeżeli jest on od niej wyższy, to możesz pozwolić sobie na dynamiczne dostosowywanie cen.

Ważne jest, aby punkt cenowy był zgodny z wartością i oczekiwaniami klientów, a jednocześnie pozwolił na generowanie odpowiedniego zysku i utrzymania konkurencyjności na rynku.

Patrz na innych sprzedawców

Warto monitorować ceny nadawane przez innych sprzedawców, gdyż pozwoli Ci to trzymać rękę na pulsie. Jeżeli Twoje stawki nie są konkurencyjne, to ciężko Ci będzie odnieść sukces w e-commerce.

Często rozmawiając ze sprzedawcami, słyszę argument, że oni nie muszą dostosowywać ceny do tej rynkowej, ponieważ stawiają na jakość obsługi, szybkość wysyłki i inne czynniki… Niestety, sprzedawcy, którzy stosują politykę elastycznych cen i dostosowują swoje stawki do reguł panujących na danym rynku, również starają się perfekcyjnie dbać o swoich klientów.

Argument o tym, że nie trzeba przejmować się ceną rynkową, nie jest trafiony, ponieważ handel w sieci nierozerwalnie wiąże się z konkurencyjnością, a klienci potrafią szukać okazji cenowych i nie chcą przepłacać. Dlatego monitoring cen w sieci jest niezwykle ważny, jeżeli chcesz skutecznie zwiększać swoje zyski i liczbę transakcji w sieci.

Czy warto monitorować ceny w e-commerce?

W obecnych czasach e-commerce jest rozwiązaniem i szansą na zwiększenie zysków dla wielu biznesów. Marketplace’y, porównywarki cenowe, czy platformy handlowe są niezwykle popularne wśród sprzedawców, którzy chcą uzyskać dostęp dużej ilości zainteresowanych zakupem klientów.

Jeżeli chcesz prowadzić handel w sieci z zyskiem, koniecznie zastanów się nad tym, czy wyliczony przez Ciebie punkt cenowy współgra z ceną rynkową. Aby dokonać analizy rynku (na danej platformie sprzedażowej), możesz wykorzystać system do monitoringu cen LivePrice. Narzędzie w łatwy sposób zbierze za Ciebie dane cenowe Twojej bezpośredniej konkurencji i zestawi je z oferowanymi przez Ciebie stawkami. Jeżeli zdecydujesz się na użycie automatyki cenowej, to aplikacja samoczynnie wyliczy i nada odpowiednie ceny rynkowe na danym marketplace’ie.

Mateusz Wróbel
Mateusz Wróbel

Przeczytaj nasze inne wpisy z innych kategorii