Wszystkie decyzje, jakie podejmujesz w zakresie cen – ich wysokości, sposobu nadawania, zasad oraz okoliczności podwyżek, obniżek lub rabatowania, to właśnie polityka cenowa Twojej firmy.
Jak polityka cenowa wpływa na sprzedaż?
Niewątpliwie polityka cenowa obrana w Twoim e-commerce ma bezpośredni wpływ na to, jak kształtuje się Twoja sprzedaż. Przykładowo zbyt niskie ceny, spowodują spadek rentowności i utratę marży. Natomiast te, które ustalisz na zbyt wysokim pułapie, odstraszą potencjalnych kupujących i również negatywnie odbija się na Twoim zysku.
Polityka cenowa – jakie priorytety warto uwzględnić?
Polityka cenowa stanowi zestaw zasad, które organizacja powinna stosować w procesie ustalania cen produktów lub usług. Na końcowy poziom cen wpływają kluczowe determinanty, takie jak:
- Koszty związane z zakupem, magazynowaniem i wysyłką,
- Wartość, jaką produkt lub usługa dostarcza klientowi,
- Popyt na oferowany produkt lub usługę,
- Ceny konkurencji.
Podsumowując, uwzględnienie tych czynników pozwala na optymalne dostosowanie polityki cenowej do realiów rynkowych i celów biznesowych przedsiębiorstwa.
Strategiczne cele, które warto sobie postawić, budując ceny w e-commerce
Rozważając stosowanie konkretnej polityki cenowej, możesz mieć różnorakie cele, na przykład:
Zwiększenie bazy klientów oraz udziału rynkowego
Jeżeli oferujesz korzystne ceny na wybranych produktach, możesz przyciągać nowych klientów. Łatwo to zauważyć na najpopularniejszym portalu sprzedażowym. Zwiększenie sprzedaży na Allegro bezpośrednio łączy się z atrakcyjnymi cenami.
Maksymalizacja zysków a polityka cenowa
Oparta na strategii „ile rynek jest w stanie zaakceptować,” co pozwala na ustalanie cen na poziomie maksymalizującym przychody.
Wizerunek lidera rynku
Jeżeli chcesz być postrzegany jako lider jakości na rynku, możesz stosować wyższe ceny niż konkurencja. Dzięki temu dasz znać kupującemu, że Twój produkty i obsługa są na wyższym poziomie. Natomiast trzeba zauważyć, że to działanie może być niebezpieczne. Wystarczy rozpocząć śledzenie aukcji Allegro, aby szynko przekonać, się, że dla produktów porównywalnych, to jednak korzystna cena ma kluczowe znaczenie.
Zwiększenie konkurencyjności w sezonach wzmożonego popytu
Black Friday 2024 czy wyprzedaże świąteczne, to doskonały okres na elastyczną politykę cenową. Czas ten pozwala lepiej dostosować się do oczekiwań klientów i warunków rynkowych, maksymalizując przychody. Tu z pomocą może przyjść dynamiczne ustalanie cen, które pozwoli Ci konkurować z innymi sprzedawcami.
Zachęcanie do sprzedaży komplementarnej i wiązanej
Odpowiednie ustawienie cen produktów komplementarnych, może zwiększyć wartość koszyka zakupowego. Oferując dodatkowe towary przy jednoczesnym poczuciu korzyści cenowej sklep nie tylko więcej zarabia, ale daje klientowi poczucie komfortu.
Budowanie świadomości marki a polityka cenowa
Ceny premium mogą pozycjonować markę jako luksusową, podczas gdy bardziej dostępne cenowo produkty mogą budować szeroką świadomość i pozytywną percepcję. Natomiast pamiętaj, że ta technika nie sprawdzi się w przypadku produktów łatwo porównywalnych.
Jakie są rodzaje polityki cenowej w e-commerce?
Polityka cenowa w kontekście e-handlu różni się nieco od tradycyjnych rynków ze względu na specyfikę internetowych kanałów sprzedaży. E-commerce charakteryzuje dynamika cen oraz łatwość porównywania ofert przez klientów. Oto zoptymalizowane rodzaje polityki cenowej dla e-commerce:
Polityka konkurencyjnych cen
Łatwość porównywani cen w e-commerce niejako wymusza na przedsiębiorcach monitorowanie cen konkurencji. Polityka konkurencyjnych cen jest powszechna i polega na ustawianiu stawek tak, aby pozostawały one zbliżone lub korzystniejsze od cen konkurencji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź artykuł: Ceny konkurencji a budowanie polityki cenowej. Celem jest przyciągnięcie klientów poszukujących najlepszych ofert, a pomocne są tutaj narzędzia monitorujące ceny konkurentów – LivePrice.
Polityka cen zorientowana na koszty
Obierając tę politykę, bazujesz na cenach, które określone są na bazie ponoszonych kosztów. Sposób ten nie uwzględnia rynku i jego zachowania. Zakłada jedynie, że sprzedaż produktu musi generować zysk. Nie jest to skuteczny sposób budowania biznesu w e-commerce. Ponieważ e-handel nierozerwalnie łączy się z konkurencją i dynamizmem. Najlepiej sprawdzi się on w przypadku produktów, których nie da się łatwo porównać.
Polityka budowania wizerunku marki przez ceny
Ceny są stosowane jako element wizerunkowy. Przykładowo firma pozycjonuje się jako luksusowa poprzez wyższy poziom cen, albo jako ekonomiczna poprzez ceny przystępne dla konsumentów. W ten sposób niejako targetuje się na określoną grupę odbiorców.
Polityka zróżnicowania cen
Sklepy online mogą ustalać ceny zróżnicowane w zależności od segmentów klientów, kanałów sprzedaży (sprawdź artykuł: Sprzedaż multichannel – jak zacząć?) lub nawet lokalizacji. Co ważne taka polityka jest najpopularniejsza, ponieważ pozwala na segmentację klientów oraz dostosowanie stawek do konkretnego rynku. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak określić grupę docelową swojego biznesu, zapoznaj się z artykułem. Grupa docelowa w e-sklepie – jak ją określić?
Aplikacja do repricingu wspomaga politykę cenową Twojego biznesu!
Podsumowując, w e-commerce polityka cenowa obejmuje zarówno zasady elastycznego reagowania na rynek, jak i metody pozwalające wyróżnić się w cyfrowym środowisku sprzedaży. Dlatego LivePrice to uniwersalne narzędzie dla każdego przedsiębiorcy, który chce świadomie budować swoją politykę cenową w e-commerce. Przetestuj bezpłatne wersję demonstracyjną aplikacji!