Blog Megaphone Icon

Jak przygotować swój biznes na Dzień Dziecka? Branża artykułów dziecięcych w e-commerce

Baza wiedzy
Blog Typewriter Icon
Artykuły dziecięce eCommerce

2020 rok przyniósł nam przymusową izolację i tym samym… wzmożone zapotrzebowanie na nowe zabawki dla naszych dzieci. Aktualnie rynek zabawek w Polsce ma się świetnie i wygląda na to, że rok 2021 również będzie udany. Jak przygotować swój biznes na Dzień Dziecka? W tym artykule podamy 5 sposobów na zwiększenie sprzedaży w branży artykułów dziecięcych.

Artykuły dziecięce przegląd rynku

Branża artykułów dziecięcych. E-commerce rośnie w siłę!

Branża produktów dziecięcych rośnie w siłę, a ten rok będzie dla niej rokiem cyfryzacji. Sklepy, które do tej pory nie rozpoczęły sprzedaży on-line, powinny mocno przemyśleć temat. Sieć stała się miejscem transakcji i otwarcie e-sklepu lub rozpoczęcie sprzedaży na Ceneo, lub Allegro będzie niezbędne, aby odnieść sukces na rynku.

Branża produktów dziecięcych składa się z sześciu segmentów:

 • odzież,
 • obuwie,
 • zabawki,
 • kosmetyki,
 • żywność,
 • rozrywka.

Co istotne, branża produktów dziecięcych cechuje się dużą sezonowością. Największe obroty są związane z konkretnymi miesiącami – luty, grudzień oraz oczywiście czerwiec (Dzień Dziecka). Natomiast warto pamiętać, że rodzice chętnie obdarowują swoje pociechy nie tylko od święta. Jak podaje raport MAM, ponad 60 proc. z nich wydaje na produkty dziecięce ponad 300 zł miesięcznie.

Na rodzimym rynku zabawek wysoką pozycję zyskały międzynarodowe marki – Lego, Hasbro czy Mattel. Branża zabawek w Polsce wyceniana jest na około 1 mld zł. Co istotne, rodzice, zaczynają znacznie częściej wspierać również krajowych producentów. Rodzime zabawki i odzież cieszą się ogromną popularnością i to nie tylko w Polsce. Sukces odniosły między innymi – Cobi, Wader (zabawki wysyłane są do 70 krajów), Trefl (produkty marki pojawiają się już w 50 krajach) czy Szumisie.

Jak zwiększyć sprzedaż artykułów dziecięcych? 5 porad

 • Postaw na wielokanałowość!

Prowadząc sprzedaż w branży artykułów dziecięcych, musisz liczyć się z tym, że sprzedaż przeniosła się do sieci. Jeżeli jeszcze nie masz e-sklepu, koniecznie pomyśl o jego założeniu.

Dzięki temu poszerzysz grono odbiorców, zdobędziesz możliwość zaprezentowania swojej oferty nie tylko mieszkańcom swojego miasta, ale całego kraju. Natomiast jeżeli już posiadasz e-sklep, pomyśl o wyświetlaniu swojej oferty w wielu kanałach, np. poprzez integrację sklepu z Ceneo lub Allegro.

Allegro i Ceneo to giganci na polskim rynku e-commerce. Wartość sprzedaży zabawek za pośrednictwem serwisu Allegro szacuje się na 500 mln zł, a kwota stale rośnie! Powiązanie swojego sklepu z tymi platformami pozwoli Ci zyskać olbrzymią liczbę kupujących. Oczywiście musisz liczyć się z kosztami prowizji, jakie oba serwisy pobierają. Dlatego warto przeanalizować swoją ofertę i prezentować produkty topowe w konkurencyjnych cenach.

 • Wygląd ma znaczenie

E-sklep to krok do zwiększenia zysków, natomiast warto zastanowić się, jak powinien wyglądać Twój serwis. Przygotowując się do budowy własnej platformy, zobacz, jak nawigowana jest witryna u topowych graczy w branży artykułów dziecięcych. Swoim klientom musisz zapewnić:

   • Dostosowaną szatę graficzną – bez znaczenia, czy wybierzesz kolorową grafikę, czy skandynawski minimalizm. Ważne, aby klient po wejściu na Twoją witrynę wiedział, co sprzedajesz i łatwo mógł znaleźć poszukiwany produkt.
   • Możliwość wyboru dostawy.
   • Uproszczoną ścieżkę zakupową.
   • Możliwość płatności on-line.
   • Podepnij pod swój sklep statystyki Google, które pozwolą Ci obserwować ruch na stronie i zachowanie użytkowników. Dodatkowo w module e-commerce Google Analytics pokaże Ci wartość złożonych zamówień.
   • Rabaty i upusty dla stałych klientów. Pamiętaj o tym, że rodzice mogą stać się Twoimi stałymi klientami. W Twojej branży zakupy nie są dokonywane jednorazowo. Dziecko rośnie i ciągle potrzebuje nowych ciuchów, zabawek, kosmetyków, książek, gier, czy nawet mebli (od komody do przewijania, po szkolne biurko). Zaplanuj specjalne upusty dla rodziców, którzy wiernie kupują w Twoim sklepie, a zatrzymasz ich na dłużej.
 • Zacznij inwestować w social media

Social media są miejscem, gdzie rodzice wymieniają się wskazówkami, informacjami dotyczącymi dzieci. W bezcenny sposób mogą napędzać sprzedaż w Twoim e-sklepie. Zastanów się nad:

   • Czynnym działaniem w social mediach – może współpraca z influencerami okaże się pomocna w dotarciu do nowych klientów?
   • Prowadzeniem content marketingu. Możesz prowadzić Instagram swojego sklepu, gdzie na bieżąco będziesz pokazywać pojawiające się nowości i trendy. Zastanów się nad blogiem o tematyce parentingowej lub tworzeniem filmów na YouTube, gdzie pokażesz zabawki, książki, odzież lub gry.
 • Rozeznaj się w konkurencji

Rynek produktów dla dzieci rośnie w siłę. Tym samym konkurencja również jest ogromna. Rozpoczynając sprzedaż w e-commerce, musisz wiedzieć:

   • kto sprzedaje w Twojej branży,
   • jakie ceny oferuje.

Reasumując, prowadząc sprzedaż w sieci, musisz równolegle prowadzić monitoring konkurencji. System LivePrice to kompleksowe narzędzie

 • Dostosuj asortyment – śledź trendy

Prowadząc sprzedaż w branży artykułów dla dzieci, musisz uważnie śledzić trendy panujące na rynku. Nic tak nie nakręca sprzedaży, jak zabawka, koszulka, ręcznik czy nawet kubek z motywami z ulubionej przez dzieci (i aktualnie modnej) bajki. Trendy panujące wśród rówieśników przyciągają dzieci. Jeżeli w Twoim asortymencie będą się pojawiać pożądane i modne towary, to możesz liczyć na dużą sprzedaż. Ważne jest to, aby być na bieżąco z nowymi filmami i bajkami, które powstają w topowych wytwórniach.

 • Branża artykułów dziecięcych – prognozy!

Dane PMR (z 2019 roku) podają, że wartość rynku produktów dla dzieci wyniosła 15,2 mld. Eksperci spekulują, że rok 2021 przyniesie wzrost, aż o 4-5 procent. Tendencja wzrostowa w branży zabawek będzie się utrzymywała zwłaszcza w e-commerce. Wpływ na ten stan rzeczy ma:

  • rozwój parentshare’ingu,
  • media społecznościowe,
  • koniunktura (pandemia, dofinansowania np. w postaci programu 500+ itd.).

Natomiast czynnikiem spowalniającym rozwój branży produktów dziecięcych może być demografia. Każdego roku w Polsce notuje się coraz niższy przyrost naturalny. Jeżeli chcesz odnieść sukces i zyskać miano lidera, koniecznie zastosuj się do podanych w artykule. Ciekawie zbudowany sklep, wielokanałowość, podążanie za trendami, skuteczna reklama i monitoring konkurencji są kluczami do sukcesu!

LivePrice LivePrice

Monitoruj i automatyzuj ceny

według własnych zasad! Zwiększ sprzedaż w swoim sklepie już dziś!
Zobacz demo
LivePrice LivePrice
14-dniowy dostęp do darmowej wersji demonstracyjnej
Szybka wycena i pomoc w uruchomieniu
Dopasowanie systemu do potrzeb Twojego biznesu

Zobacz również

  Skorzystaj z LivePrice! Okres próbny jest całkowicie darmowy