Środowisko internetowe jest mocno podatne na ruchy konkurencji, a zaniżanie cen w e-commerce to częste zjawisko. Mamy kilka rad jak zachować się w sytuacji, gdy inni sprzedawcy zaniżają stawki rynkowe.
Czy zaniżanie cen w e-commerce ma granice?
Zniżanie cen w e-commerce jest nie lada wyzwaniem dla firm sprzedających w sieci. Z jednej strony to szansa dla konsumentów, ponieważ mogą w korzystnej cenie kupić produkt. Z drugiej strony to frustrujący stan dla sprzedających, ponieważ jeżeli nie chcą lub nie mogą obniżyć marży, są zmuszeni patrzeć, jak konkurencja zwiększa liczbę transakcji.
Granice zaniżania cen w e-commerce
Czy takie zaniżanie cen przez konkurencję ma swoje granice? Odpowiedź jest jedna… granicą jest rentowność biznesu. Nikt nie będzie długo i regularnie wyprzedawał towaru poniżej progu zysku. Wyjątkiem jest działanie wedle zaplanowanej strategii cenowej.
Strategia penetracji rynku
Strategia penetracji rynku polega na agresywnym zaniżaniu cen. Przyświeca jej cel, mówiący o tym, że sukces sprzedażowy, można odnieść, idąc w masę, czyli jak największą liczbę kupujących. Sklep stosujący tę strategię maksymalnie zaniża ceny, aby przyciągnąć klientów. Więcej na ten temat pisałam o tym w artykule: Dynamiczne ustalanie cen. Jak to działa?
Co robić, kiedy konkurencji zaniżają ceny?
Kiedy konkurencja krytycznie obniża ceny, warto podejść do tego tematu z kilku stron. Ponieważ musisz zachować konkurencyjność, ale również zachować zdrową rentowność swojego biznesu. Oto kilka strategii, które możesz rozważyć:
Analiza konkurencji i rynku
- Monitoruj konkurencję
Zacznij używać profesjonalnych narzędzi do monitorowania cen konkurencji. Dzięki temu będziesz na bieżąco z ich działaniami. Taka wiedza pozwoli Ci na szybką reakcję w przypadku bezpośrednich spadków sprzedaży oraz pozwoli zaplanować długofalowe działanie. Dzięki temu znajdziesz panaceum na zaniżanie cen w e-commerce.
- Przeanalizuj swoje ceny
Niezwykle istotne jest nie tylko monitorowanie asortymentu konkurencji, ale również nadawanych przez nią cen. W konkurencyjnym środowisku e-commerce warto śledzić promocje i rabaty nadawane przez innych sprzedających. Analiza cen konkurencji pozwoli Ci rzetelnie zbadać własne ceny zakupu. Może okazać się, że sprzedajesz zbyt drogo jak na realia e-handlu. W takim przypadku możesz poszukać tańszych dostawców produktów lub zmienić/poszerzyć asortyment.
- Porównaj oferty
Sprawdź, jaki asortyment oferuje Twoja bezpośrednia konkurencja. Dowiedz się, ile produktów sprzedaje w niższych cenach niż Ty. Zacznij sprawdzać, na jakich produktach ma największą sprzedaż. Zastanów się, czy czegoś w Twoim asortymencie nie brakuje. Staraj się odnaleźć na rynku towary, które przyciągną kupujących.
- Wartość dodana
Skoncentruj się na dodaniu wartości do swojego produktu. Możesz zacząć oferować coś, co poza niską ceną wyróżni Twój sklep. Przykładowo, może to być rzetelniejszy opis produktu lub dodatkowe doradztwo, rozszerzone możliwości płatności lub dostawy, dłuższy czas na zwrot, darmową dostawę, wydłużoną gwarancję.
Zaniżanie cen w e-commerce? Przemyśl akcje specjalne
- Korzystaj z akcji, jakie daje marketplace
Jeżeli zaniżanie cen w e-commerce poprzez działania konkurencji odbywa się na znanych portalach – Allegro, Empik, Ceneo. Zastanów się jakie dodatkowe możliwości wprowadzania rabatów oferuje Ci dany serwis. Możesz korzystać z monet na Allegro, kuponów promocyjnych, EmpikAds.
- Rabaty i promocje dla stałych klientów na e-sklepie
Wprowadź na swoim sklepie najniższe możliwe ceny. Przekieruj ruch na ten kanał sprzedaży (np. dzięki automatyce cen) i zacznij nagradzać stałych klientów. Pamiętaj o tym, że klient, który czuje, że jest doceniany poprzez otrzymywanie specjalnych zniżek, jest bardziej skłonny wrócić do sklepu i dokonać kolejnych zakupów.
- Pakiety i zestawy
Twórz zestawy produktów, które trudniej bezpośrednio porównać cenowo z ofertami konkurencji. Klienci często postrzegają zestawy jako korzystniejsze cenowo. Dzięki temu może uda Ci się sprzedawać produkty, który dobrze się uzupełniają, ale nie ma ich w ofercie inny sklep.
- Czasowe promocje
Zamiast stałego obniżania cen, oferuj okresowe promocje, wyprzedaże lub rabaty na określone produkty. Tego typu działania mogą przyciągnąć klientów, ale jednocześnie chronią przed długoterminową utratą rentowności. Dodatkowo możesz przyzwyczaić klientów do tego, że warto zaglądać na Twój e-sklep lub konto na portalu sprzedażowym, ponieważ można trafić na wyjątkowe promocje.
Walcz z zaniżaniem cen w e-commerce
Ustalanie odpowiednich cen dla własnego asortymentu jest kluczowe w chwili, gdy czujesz, że konkurencja zaniża ceny w e-commerce. A automatyka cenowa może okazać się zbawienna, ponieważ na bazie ceny minimalnej, możesz w szybki sposób przetestować wiele strategii cenowych dla poszczególnych towarów lub grup.
Minimalna marża
Podsumowując, jeżeli chcesz zacząć działać w chwili zaniżania cen w e-commerce, musisz oblicz minimalną marżę. Kwotę, którą możesz zaakceptować, nie schodząc poniżej opłacalności. Zapraszam do przeczytania wpisu: Marża w handlu internetowym – ile powinna wynosić?
Automatyka cen a zaniżanie cen w e-commerce
Automatyka cenowa w e-commerce, szczególnie w sytuacji, gdy konkurenci zaniżają ceny, może być kluczowa dla utrzymania konkurencyjności i zysków. LivePrice pozwala kreować wiele scenariuszy cenowych, które automatycznie dostosowują ceny do stawek Twojej bezpośredniej konkurencji. Aplikacja zapewni Ci szybką reakcję na zmiany rynkowe.
Nie zaniżaj cen! Pracuj z LivePrice
Korzystanie z LivePrice to skuteczny sposób na utrzymanie konkurencyjności, nawet w obliczu zaniżania cen przez innych sprzedawców, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad rentownością i długoterminową strategią cenową.
Co ważne, system chroni Twoje marże, umożliwiając ustalenie minimalnych cen, poniżej których produkty nie zostaną wystawione. Dlatego masz gwarancję, że LivePrice poprowadzi Twoją strategię w bezpieczny i automatyczny sposób. Znajdź sposób na zaniżanie cen w e-commerce!