Jak działa dynamiczne ustalanie cen?
Dynamiczne ustalanie cen (ang. dynamic pricing) to strategia polegająca na elastycznej wycenie produktów i usług w oparciu o prawa rynku i zachowanie branży. Oczywiście celem takich zabiegów jest zwiększenie sprzedaży i zysków.
Dynamiczna wycena ma miejsce w wielu branżach – hotelarstwie, turystyce czy transporcie. Gałęzią biznesu, która najmocniej reaguje na dynamiczne ustalanie cen, jest e-commerce.
Przedsiębiorcy muszą dostosować swoją cenę do:
- Ruchów konkurencji.
- Kursów wymiany walut.
- Mody na dany towar.
- Popytu i podaży.
- Własnych celów sprzedażowych.
Rodzaje strategii dynamicznych cen
Wycena danego produktu jest kluczowym zadaniem każdego przedsiębiorcy. Działając w e-commerce, musisz pamiętać, jak ważnym aspektem w procesie zupowym jest cena danego produktu. Dynamiczne ustalanie cen opiera się o trzy podstawowe sposoby:
Obniżanie cen podczas niskiego popytu.
Kiedy pojawia się znikome zapotrzebowanie na towar, warto obniżyć jego cenę, aby utrzymać sprzedaż na odpowiednim poziomie.
Podnoszenie cen podczas wysokiego popytu.
Analogicznie do obniżania cen podczas niskiego popytu, przedsiębiorcy mogą podnosić ceny, kiedy zwiększa się zainteresowanie danym asortymentem.
Wykorzystanie oprogramowania do monitoringu i automatyki cenowej.
Automatyzacja dynamicznego ustalania cen to najskuteczniejszy sposób na prowadzenie udanej polityki cenowej. LivePrice to narzędzie do monitoringu i automatyki cenowej, które ustawi Twoje ceny zgodnie z ruchami konkurencji oraz Twoimi wytycznymi. System samoczynnie sprawdza ceny konkurencji, a kolejno dostosowuje ceny Twoich produktów do oczekiwanej przez Ciebie pozycji – jednocześnie narządzie respektuje nadane przez Ciebie ceny minimalne, więc nie wyprzedajesz towaru poniżej założonych wartości.
Jakie strategie cenowe zastosować w e-commerce?
W procesie dynamicznego ustalania cen, strategii, które dana firma może obrać, stosując dynamic pricing, jest znacznie więcej.
Strategia naśladownictwa
W e-commerce działanie konkurencji jest kluczowe dla Twoich ruchów cenowych. Dynamiczne ceny zazwyczaj ustala się na podstawie wartości, jakie nadaje konkurencja. O tej sytuacji pisaliśmy już w artykule – konkurencja zaniża ceny. Jeżeli planujesz opierać swoje dynamiczne wyceny o ruchy konkurencji, koniecznie wypróbuj system LivePrice. Dzięki automatyzacji procesów zaoszczędzisz czas i nie narazisz się na błędy popełnione przez człowieka. Narzędzie działa samoczynnie, kontroluje Twoją branżę i przedstawia gotowe zestawienia cenowe Twoich produktów na tle innych e-sklepów. Dodatkowym atutem systemu jest możliwość monitorowania dowolnej liczny produktów z Twojego asortymentu na wybranym kanale sprzedaży – Allegro, Ceneo.
Strategia wysokich cen
Strategia wysokich cen stosowana jest najczęściej w przypadku wprowadzania na rynek produktów unikalnych. W innym przypadku nagłe zawyżanie cen towaru, który u konkurencji jest dostępny za dużo niższe kwoty, nie ma sensu. Strategia wysokich cen pozwala stworzyć wrażenie unikalności i ekskluzywności danego asortymentu.
Ustalanie cen według współczynnika konwersji
Dynamiczne ustalanie cen można oprzeć o popularność danego produktu. Współczynnik konwersji pozwala poznać i zmierzyć, ile osób przeglądających dany towar kupuje go. Jeżeli wartość jest niska, cena może zostać obniżona, aby zachęcić potencjalnych kupców. Natomiast w przypadku dużego zainteresowania towarem, cena może zostać podniesiona. Oczywiście, również w tym przypadku nie można zapomnieć o monitorowaniu konkurencji.
Strategia penetracji rynku
Polega na ustalaniu bardzo niskich cen. Przeznaczona jest do maksymalnego zwiększania sprzedaży i zyskania popularności danego e-sklepu. Strategię penetracji rynku stosuje się również celem utrzymania klientów oraz przy wprowadzaniu danego produktu na rynek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z dynamicznym ustalaniem cen, niska cena oczywiście jest sporym ryzykiem. Konkurencja może dostosować cenę do nas i wtedy bardzo szybko można dopuścić do wojny cenowej lub stracić na rentowności danego produktu.
Czy dynamiczne ceny są uczciwe?
Dynamiczne ustalanie cen to podstawowe narzędzie każdego sprzedawcy. Wyznaczenie i wyliczenie ceny jest niezmiernie ważne, gdyż bezpośrednio przekłada się na Twój zysk. Natomiast manipulowanie cenami, aby odnieść konkretne korzyści, jest powszechnym i akceptowalnym zjawiskiem. Używanie strategii cenowych jest niezwykle istotne zwłaszcza w e-commerce.
Dynamiczne ustalanie cen to akceptowalna i uczciwa praktyka, którą można budować na podstawie różnorodnych strategii cenowych – manualnie lub automatycznie. Co oczywiste, działanie automatyczne pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i nie jest narażone na popełnienie błędu przez człowieka.
Jak zaimplementować dynamiczne ceny w e-commerce?
Internet stał się niezwykle popularnym miejscem dokonywania transakcji. Kupujący za pomocą paru kliknięć mogą porównać ofertę danego produktu wśród sprzedawców nie tylko z danego miasta, kraju, ale też na całym świecie. Jeżeli Twoje ceny nie będą zgodne, czy atrakcyjne na tle konkurencji, stracisz kontrahentów.
Jeżeli działasz na Allegro, Ceneo lub masz własny e-sklep, warto zautomatyzować proces dynamicznego ustalania cen. System LivePrice to odpowiedź na Twoje potrzeby. Narzędzie pozwala dynamicznie dostosować ceny zależnie do miejsca sprzedaży. LivePrice może być zintegrowany z Twoim e-sklepem, kontem na Allegro lub sprzedażą na Ceneo.