Blog Megaphone Icon

Co zrobić, kiedy konkurencja zaniża ceny?

Baza wiedzy
Blog Typewriter Icon
Konkurencja obniża ceny

Prowadząc biznes w sieci, codziennie zauważasz, że Twoja oferta jest porównywana z setką innych (identycznych lub podobnych towarów). Co zrobić, kiedy konkurencja zaniża ceny? Z artykułu dowiesz się, jakie kroki warto podjąć, aby nie zostać w tyle za innymi sprzedającymi.

W e-commerce podstawą stało się porównywanie cen przed dokonaniem zakupu. Popularność portali aukcyjnych i porównywarek cenowych pokazuje, że jest to proces niezwykle łatwy dla internauty. Oczywiste jest, że jeżeli Twoja oferta przestaje być konkurencyjna na rynku, Twoi kupujący zaczynają odchodzić do innych e-sklepów. Jak reagować, gdy konkurencja sprzedaje taniej?

Automatyzuj ceny!

Konkurencja w sieci działa dynamicznie, a ceny zmieniają się codziennie. Jeżeli prowadzisz biznes w internecie, istotne jest, abyś znał poczynania branży. Oczywiście niezwykle ciężko jest codziennie, manualnie szpiegować ceny konkurencji na konkretnych produktach. Takie działanie jest czasochłonne i narażone na ryzyko błędu… niestety bez monitorowania konkurencji nie dowiesz się, jaką pozycje zajmuje Twoja oferta na jej tle.

LivePrice to narzędzie, które monitoruje Twoją konkurencję na:

Reasumując, dzięki działaniu systemu dowiesz się, kiedy Twoja konkurencja zacznie zaniżać ofertę. Dodatkowo LivePrice to również automatyka cenowa – narzędzie samoczynnie może walczyć o Twoje ceny. Aplikacja wylicza stawki dla poszczególnych produktów w oparciu o Twoje wskazana (krok cenowy i cena minimalna), a także na bazie kwot, jakie nadają twoi konkurenci.

Monitoruj rynek i czekaj

Jeżeli zauważyłeś, że jeden z Twoich konkurentów znacznie zaniża ceny, postaraj się przeczekać. Obserwacja rynku pozwoli Ci wyciągnąć wnioski z obecnej sytuacji – zwłaszcza jeżeli Twoja marża nie pozwala na tak drastyczne obniżki.

Co istotne, może się okazać, że chwilowy spadek cen był wynikiem tego, że konkurent chciał szybko wyprzedać daną partię towaru. Jeżeli Twoja reakcja nie będzie zbyt przesadzona i nie zaczniesz zaniżać oferty, to ceny rynkowe wrócą do normy.

Zaproponuj klientom jakość

Jeżeli nie masz możliwości walczyć ceną, to zawalcz jakością. Twoja konkurencja obniża ceny i zapewne zwiększa liczbę zamówień. Czy faktycznie moce przerobowe danej firmy wystarczą, aby sprawnie obsłużyć wysyłkę, zwroty i reklamacje?

Dlatego, kiedy konkurencja drastycznie obniża ceny, Ty spokojnie czekaj, monitoruj rynek i postaw na jakość. Pamiętaj, że wszelkie portale typu Allegro, Ceneo posiadają zakładki z opiniami o danym sprzedawcy. Jeżeli będziesz sprzedawał w wyższych cenach, ale reputacja Twojego biznesu będzie bardzo dobra, to cześć klientów wybierze Twój sklep. W e-commerce niezwykle liczy się jakość i trzeba o tym pamiętać.

Doceń swoich klientów

Nie mogąc obniżać cen za konkurencją, wprowadź dodatkowe elementy wpływające na zwiększenie wartości Twojego produktów. W ten sposób uzmysłowisz klientowi, że Twoja propozycja (chociaż droższa) wiąże się z dodatkowymi gratyfikacjami, których nie zdobędzie u konkurencji.

Oczywiście tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się w każdym przypadku, ale jeżeli masz taką możliwość, dodaj do oferty informację o np. przedłużonej gwarancji, bezpłatnej dostawie, zniżce na kolejne zakupy, darmowym montażu lub gratisie itd.

Przeanalizuj swoją ofertę

Co zrobić, kiedy konkurencja zaniża ceny, a Ty nie możesz sobie pozwolić na tak wielkie obniżki? Istotna jest w tym przypadku analiza oferty. Oczywiście nie musisz wymieniać całego asortymentu i całkowicie zmieniać profilu swojej sprzedaży.

Zobacz, jaka część towaru pokrywa się z ofertą konkurencji. Zastanów się, jakie produkty możesz dodać do swojego asortymentu, aby uatrakcyjnić zakupy w oczach kupujących. Pamiętaj, że sprzedaż krzyżowa doskonale wpływa na zwiększenie zysków. Odświeżenie oferty może wpłynąć niezwykle pozytywnie na Twoją sprzedaż.

Dzięki systemowi LivePrice możesz dokładnie zobaczyć, jaka część Twojej oferty pokrywa się z rywalami. Dane zebrane przez narzędzie ułatwiają analizę i wspierają podejmowanie dobrych decyzji.

Jak reagować, gdy konkurencja sprzedaje taniej?

Podsumowując, jeżeli Twoja konkurencja zaczęła znacząco zaniżać ceny, przede wszystkim zachowaj spokój! Swoje działania rozpocznij od obserwacji rynku. Co oczywiste, jeżeli korzystasz z systemu LivePrice, masz zdecydowaną przewagę nad konkurencją, gdyż system pomoże Ci zdobyć konkretną wiedzę.

LivePrice pozwala Ci dokładnie przyjrzeć się konkurencji. Specjalna zakładka odpowiada za analizę i filtrowanie innych przedsiębiorców, z którymi pokrywa się Twoja oferta. Możesz dokładnie zobaczyć, jaką posiadasz wspólną część asortymentu z danym sklepem – dodatkowo wiesz, ile posiadasz droższych, a ile tańszych ofert. Co istotne dane możesz pobrać w wygodny sposób w pliku CSV.

Zacznij monitorować konkurencję!

LivePrice LivePrice

Monitoruj i automatyzuj ceny

według własnych zasad! Zwiększ sprzedaż w swoim sklepie już dziś!
Zobacz demo
LivePrice LivePrice
14-dniowy dostęp do darmowej wersji demonstracyjnej
Szybka wycena i pomoc w uruchomieniu
Dopasowanie systemu do potrzeb Twojego biznesu

Zobacz również

    Skorzystaj z LivePrice! Okres próbny jest całkowicie darmowy