Strategia cen neutralnych to ciekawe spojrzenie na taktykę sprzedaży. Jakie korzyści może przynieść taka koncepcja i w jaki sposób możesz zautomatyzować proces? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, dlaczego warto stosować strategię cen neutralnych w e-handlu.
E-handel wymusza na sprzedających, aby byli uważni na swoją konkurencję i potrzeby klienta. Opracowana i egzekwowana strategia cenowa, to element, który jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu w Twoim sklepie. Wyzwanie polega na tym, że musisz pogodzić atrakcyjną (dla kupującego) cenę z rentownością i osadzić produkt w realiach branży.
Strategie cenowe w e-commerce
Czym są strategie cenowe w e-commerce? Przede wszystkim to podejście do ustalania stawek za produkty, które zakłada użycie określonych technik i metod. W konsekwencji mają one za zadanie przyciągnąć klientów i finalnie zwiększyć Twój zysk. Wyróżniamy kilka strategii cenowych, które możesz ze sobą mieszać i łączyć w obrębie jednego planu marketingowego.
Więcej o tym pisałam w artykule: „Strategie ustalania cen w e-sklepie i na portalach sprzedażowych”.
Jakie strategie cenowe wyróżniamy w e-commerce?
Jeżeli prowadzisz e-sklep, to Twoja oferta mocno się różnicuje pod względem dostępnych produktów. Zapewne starasz się o najlepszą jakość towaru i obsługę klienta na najwyższym poziomie. Jednak to właśnie cena, jest czynnikiem, który wedle wszelkich raportów najmocniej wpływa na decyzje zakupowe konsumentów.
W tym kontekście, strategie cenowe, to działania, które wskazują, jak dany sklep chce pozycjonować swój towar na tle konkurencji. Jakie strategie cenowe wyróżniamy w e-commerce?
Ceny:
- konkurencyjne.
- penetracyjne.
- prestiżowe.
- Ceny dynamiczne.
- pakietowe.
- segmentacyjne.
- neutralne.
W konsekwencji, jeżeli prowadzisz sprzedaż w sieci, musisz wdrażać w swoje działania rozmaite strategie. Strategie, które będą dopasowane do asortymentu, cen zakupu, kosztów z nim związanych i ruchów konkurencji.
Strategia cen neutralnych
Dlatego w dzisiejszym artykule skupię się na strategii cen neutralnych. Co istotne, praktycznie każda z wyżej wymienionych taktyk, powinna być dostosowana do dynamicznych warunków e-commerce i zachowań klientów.
Ceny neutralne, czyli jakie?
Strategia cen neutralnych to ciekawe podejście, które obliguje Cię do wyznaczenia ceny produktu, która jest zbliżona do średniej rynkowej kwoty. Mianowicie, to rozwiązanie, którym warto posiłkować się w przypadku produktów o unikalnych cechach.
Dlatego to właśnie niecodzienne cechy produktu, stają się największą wartością dla kupującego. Do takich cech zaliczamy: wysoką jakość materiałów użytych w produkcji, wyjątkowe pochodzenie, innowacyjność technologii, w której wykonany jest towar. Potem warto osadzić go w realiach cen danej kategorii produktowej.
Kluczem do trafnego stosowania strategii cen neutralnych jest zrozumienie tego, jak wartościowy dla klienta jest Twój produkt. Podsumowując, są to wszelkie (poza cenowe) zalety produktu, które potrafią napędzić jego sprzedaż.
Jak ceny neutralne wypadają na tle innych strategii?
Strategia cen neutralnych możesz wprowadzić dla osobliwej grupy produktów w Twoim sklepie. Oczywiście, tak jak pisałam powyżej, w dobrze zaplanowanym biznesie, taktyki mogą się mieszać i występować równolegle dla zróżnicowanych towarów.
Uśrednianie cen – Strategia cen neutralnych
Uśrednianie cen ma swoje zalety. W takim przypadku asortyment trzyma stabilną stawkę i nie jest narażony na wahania cenowe (np. groszowe) na podstawie ruchów innych sprzedających.
Czy ta strategia posiada wady? Tak, można do nich zaliczyć brak konkurencyjności cenowej, konieczność obserwacji rynku i potrzebę podkreślania zalet i innowacyjności produktu.
Bez wątpienia, jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak wyliczyć cenę średnią rynkową, to z pomocą przychodzi LivePrice. Dzięki aplikacji sprawnie wprowadzisz strategia cen neutralnych do swojego biznesu.
LivePrice a strategia neutralnych cen
Ceny naturalne wymagają od Ciebie dogłębnej analizy rynku, co niewątpliwie wiąże się z poświęceniem czasu. Co oczywiste, proces da się oczywiście usprawnić.
Jeżeli chcesz stosować w swoim biznesie strategie cenowe, to świetnym rozwiązaniem jest ich zautomatyzowanie. LivePrice pozwala Ci nadawać rozmaite tryby, które są stworzone do sprytnego zarządzania sprzedażą.
Cena Produktu = średniej cenie na portalu
Jednym z nich jest tryb cenowy: Cena Produktu = średniej cenie na portalu. W tym przypadku aplikacja analizuje ceny Twoich konkurentów w obrębie danej karty produktu i nadaje cenę równą średniej ich cen.
Automatyzacja procesu pozwala Ci stosować taktyki cenowe i obserwować odzew innych sprzedających. Jednocześnie oszczędzasz swój czas – unikając ryzyka popełnienia błędu i chroniąc marżę.
Strategie cenowe w Twoim biznesie
Niewątpliwie, strategie cenowe powinny zagościć w Twoim biznesie. Warto przyjrzeć się swojemu asortymentowi i zastanowić nad tym, w jaki sposób ukształtować cenę, aby spełniała ona wymagania klienta i dawała Ci możliwość zarobku.
Podsumowując, proces personalizacji cen nie jest łatwy i wymaga od Ciebie nakładu pracy. W konsekwencji, jeżeli przeprowadzisz go poprawnie, to jego efekt będzie bardzo zadowalający.
LivePrice pozwala Ci spojrzeć na Twój towar globalnie oraz indywidualnie. Podsumowując, aplikację możesz wytestować przez 14 dni zupełnie za darmo i przekonać się, czy automatyzacja, to coś, co warto wdrożyć we własnym biznesie.