Poprawne obliczanie marży jest kluczowe dla długoterminowej rentowności Twojego biznesu. Marża w handlu internetowym pozwala określić, ile zarabiasz na każdym sprzedanym produkcie po uwzględnieniu kosztów zakupu towaru.
Czy warto obliczać marżę w handlu internetowym?
Jeżeli chcesz podejmować świadome decyzje o tym, jak kształtują się ceny w Twoim biznesie, musisz obliczyć marżę. Dlaczego?
Rentowność
Poprawnie wyliczona marża w handlu internetowym pozwala Ci zrozumieć, czy sprzedaż danego produktu w Twoim sklepie jest rentowna. Oczywiście są i będą przypadki, gdzie „musisz” mieć dany produkt na stanie (nawet jeżeli sprzedajesz go z minimalną marżą), aby przyciągał on klientów do Twojego sklepu lub uzupełniał sprzedaż krzyżową.
Natomiast większość produktów powinna być sprzedawana z właściwą marżą, która pozwoli Ci ocenić, czy Twój sklep przynosi dochód, czy straty. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule; „Jak ustalić cenę produktu, aby zarabiać na Allegro”.
Konkurencyjność a marża w handlu internetowym
Jeżeli znasz swoją marżę, możesz śmiało monitorować swoje produkty pośród innych sprzedających. Dzięki temu, wiesz, gdzie są mocne strony Twojego biznesu. Dane z analizy innych oferentów pozwolą Ci płynnie zarządzać polityką cenową swojego biznesu. Określone limity cenowe pozwolą Ci dostosować ofertę do konkurencji bez strat.
Zarządzanie cenami
Na tym blogu od lat piszemy o tym, jak wielkim ułatwieniem w handlu internetowym jest repricing (czyli automatyczne zarządzanie cenami). Natomiast nie można zapomnieć o tym, że podwaliną udanej automatyzacji cen jest dobrze wyliczona cena minimalna.
Dzięki temu możesz dostosować ceny i stosować strategie cenowe, aby pozostać konkurencyjnym na rynku – jednocześnie zapewniając sobie odpowiedni zysk.
Koszty
Monitorując swoją marżę, możesz szybko zweryfikować koszty, jakie ponosisz w biznesie. Jeżeli marża spada, a ty wykryjesz to szybko, możesz optymalizować koszty związane z logistyką, magazynowaniem, marketingiem lub obsługą klienta.
Dobór asortymentu
Wiedząc, na jakich produktach masz najkorzystniejszą marżę, możesz szybko zweryfikować dobór asortymentu w sklepie. Poprawnie obliczona marża w handlu internetowym pozwoli Ci sprawnie manewrować towarami – zrezygnować z tych mało opłacalnych lub dodawać te z najwyższym zyskiem.
Rabaty i promocje dzięki marży w handlu internetowym
Kolejną zaletą obliczania i pilnowania marży w e-biznesie jest fakt, że możesz wtedy w łatwy sposób planować promocje i rabaty, które przyciągną do Twojego sklepu kupujących. Bez świadomości własnej marży, nadawanie rabatów „w ciemno” może doprowadzić do straty.
Skalowanie
Znajomość marży pozwoli Ci świadomie ocenić, które produkty w Twoim asortymencie można skalować (sprzedawać w większej ilości) oraz rozpoznać te, które warto wycofać.
Negocjacje
Jeżeli wiesz, ile powinna wynosić Twoja marża w handlu internetowym i znasz sceny konkurencji (np. z aplikacją LivePrice), to możesz łatwo negocjować ceny zakupu u swoich dostawców. Używając LivePrice, masz dostęp do raportów z zakresu cen wszystkich sprzedawców, z którymi pokrywa się Twój produkt.
Dane te przedstawiane są wygodnej do analizy formie i pozwolą Ci uargumentować decyzję o ewentualnych rabatach w rozmowie z dystrybutorem lub producentem.
Marża w handlu internetowym
O tym, jak rozróżnić narzut od marży pisałam w artykule: „Jak ustalić cenę produktu w e-sklepie? Marża i narzut”. Obliczanie marży jest niezwykle istotnym krokiem, dlatego zapraszam do lektury wpisu. 😊
Podsumowując, regularne obliczanie marży pozwala na lepsze zarządzanie biznesem, zwiększa jego rentowność i pomaga podejmować świadome decyzje, które przyczyniają się do rozwoju działalności e-commerce.
Marża brutto a marża netto
Rozróżnienie marży brutto od marzy netto, jest niezwykle istotne, ponieważ są to zupełnie inne wartości.
Marża brutto
Uwzględnia tylko koszty zakupu lub produkcji produktu. Obliczamy ją jako różnicę między ceną sprzedaży a kosztem zakupu towaru, podzieloną przez cenę sprzedaży i pomnożoną przez 100%.
Marża brutto odnosi się tylko do kosztów bezpośrednio związanych z produktem (koszt zakupu lub produkcji). Nie uwzględnia innych kosztów operacyjnych, takich jak wynajem magazynu, koszty marketingu czy logistyki.
Marża netto (marża w handlu internetowym)
Obejmuje wszystkie koszty operacyjne, dzięki czemu lepiej oddaje realny zysk firmy po wszystkich wydatkach. Obliczamy ją, dzieląc zysk netto przez całkowity przychód i mnożąc przez 100%.
Marża netto uwzględnia wszystkie koszty operacyjne, takie jak wynagrodzenia, wynajem, koszty logistyczne, marketingowe, podatki i inne. Marża netto pokazuje, ile faktycznie zostaje w firmie jako zysk po pokryciu wszystkich kosztów działalności.
Ile powinna wynosić marża w handlu internetowym?
Oczywiście nie da się podać przepisu, na jedną zyskowną wielkość marzy. Zależy ona od wielu czynników – od tego, czy działasz na masową skalę (ale masz niższą marżę), czy sprzedajesz niszowe produkty z wyższą marżą.
Dlatego uogólniając, można powiedzieć, że powinna ona wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Natomiast kluczowe jest jej obliczenie na realnym poziomie. Wtedy też możesz stwierdzić, czy cena danego produktu może pokryć wszystkie koszty związane z Twoją działalnością oraz zagwarantuje Ci zysk.