Wielu sprzedawców e-commerce zastanawia się, jak zyskać przewagę nad konkurencją? Warto nadmienić, że wszystkim zależy na tych samych rezultatach – maksymalnym usprawnieniu pracy oraz eliminacji błędów. Każdy sprzedawca dąży do wykonywania pracy wydajnie i bez pomyłek. Odpowiedzią jest automatyzacja procesów sprzedażowych. Przedstawimy najczęstsze problemy i błędy, które popełniają e-sklepy na początku swojej drogi w świecie e-commerce oraz wskażemy, jak wspomnianych sytuacji uniknąć.
Czy można prowadzić sprzedaż bez automatycznej kontroli stanów magazynowych?
Brak automatyzacji stanów magazynowych jest podstawową bolączką małych firm. Kontrola towaru odbywa się manualnie – w trakcie realizacji zamówień sprzedawca sprawdza stan na magazynie i na tej podstawie składa zamówienie do hurtowni. Analogicznie – po sprzedaży na jednym z kanałów, ściąga ręcznie jego stan. Reasumując, takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku naprawdę małych firm, gdzie pracownicy w miarę możliwości wiedzą o każdym sprzedanym towarze. W większych sklepach należy wprowadzić kontrolę stanów magazynowych za pomocą ewidencji. Opieramy się w tym przypadku o integrację, która pozwala utrzymać stany w systemie ERP (Subiekt GT, Comarch Optima), a stamtąd dalej rozsyłać je po wszystkich kanałach sprzedaży.
Co nam daje automatyzacja stanów magazynowych?
Dzięki niej unikniemy sytuacji, w której sprzedamy towar, którego fizycznie nie ma na stanie. Oczywiście dzieje się to też w drugą stronę. Z dowolnego e-commerce (Shoplo, Baselinker, PrestaShop) możemy wysłać zamówienia do systemu ERP i skorygować stan towarów. Nawiązując do stanów magazynowych, ważne jest, że można dowolnie zawyżać lub zaniżać ich wartość.
Zaniżanie i zawyżanie stanów magazynowych, kiedy jest potrzebne?
Podawanie zaniżonych wartości sprawdza się, kiedy firmy obawiają się, że ostatnia sztuka towaru może być zwrotem. Lepiej wtedy sprzedać mniej, niż fizycznie posiadamy i manualnie zweryfikować, czy pozostały towar nadaje się do dalszego obiegu. Dodatkowo zaniżone stany sprawdzają się także w sytuacji, gdy prowadzimy równolegle sprzedaż stacjonarną i potrzebujemy kilku sztuk towaru do obsłużenia klientów na miejscu.
Zawyżanie stanów sprawdzi się natomiast w dwóch przypadkach – nasz hurtownik jest producentem towaru, więc możemy założyć, że posiada on nieskończoność sztuk produktu. Druga możliwość to pobieranie informacji z hurtowni i mapowanie feedów produktowych do stanów magazynowych. Jeśli ktoś prowadzi sprzedaż na Allegro i jego realny stan magazynowy to 5 sztuk, ale dostępność u dostawcy wynosi 100, to wysyłamy informację o 105 sztukach, a integracja przesyła to dalej do Allegro. Jeśli okaże się, że produkt nie będzie już dostępny i stan zmieni się w feedzie producenta, to integracja od razu wysyła taką informację do systemu, albo bezpośrednio do Allegro i zamyka aukcję, żeby nie dopuścić do dalszej sprzedaży.
Kiedy potrzebujemy systemu ERP, a kiedy wystarczy program księgowy online?
Kolejna bolączka firm, jaka wiąże się z brakiem automatyzacji, to fiskalizacja. Często firmy, które do tej pory sprzedawały towary jedynie stacjonarnie, nie posiadają drukarki fiskalnej ani nawet komputera. Taki sprzęt jest niezbędny do prowadzenia ewidencji skarbowej. Warto dodać, że do kontroli księgowej i magazynowej, firma potrzebuje systemu ERP, jak chociażby Subiekt GT czy Optima. Potrzebom mniejszych przedsiębiorstw może sprostać program online (wFirma, inFakt), choć lepiej sprawdzi się w przypadku firm oferujących usługi, aniżeli towary. Przy obracaniu towarem fizycznym i utrzymywaniu magazynu, najrozsądniejszym będzie wybór jednego z systemów ERP. Należy jednak pamiętać, że samo kupno drukarki nie rozwiązuje problemów firmy. Podsumowując, bez automatyzacji ręczne stworzenie zamówienia w przykładowym Subiekcie może zająć znacznie więcej czasu, niż wydrukowanie paragonu z kasy fiskalnej.
Generowanie listów przewozowych – czy drukarka do etykiet jest potrzebna?
Multi-integrator SellIntegro może też na podstawie odpowiednich informacji wygenerować list przewozowy, co przyspiesza pakowanie i zbieranie zamówień. Częstym błędem firm handlowych jest generowanie listów przewozowych na drukarkach A4, zazwyczaj atramentowych. Kody kreskowe są wtedy nieczytelne i nie da się ich zeskanować, przez co kurierzy mogą odmówić przyjmowania tak przygotowanych zamówień. Drukarka do etykiet zintegrowana z czytnikiem i bezpośrednio z firmą kurierską to zatem podstawa, jeśli ktoś poważnie myśli o branży e-commerce i masowej wysyłce towaru.
Multi-integrator SellIntegro – jak może pomóc w automatyzacji?
Dzięki integracji, zamówienia ze wszystkich kanałów sprzedaży przenoszą się, chociażby do agregatora zamówień lub systemu e-commerce. Przy pomocy automatycznych akcji klient układa logikę, na podstawie której zamówienia zmieniają status zależnie od źródła pochodzenia czy innych wartości. Bez tego bardzo ciężko stworzyć całą automatyzację. Dodatkowo wprowadzenie procesów integracyjnych redukuje etaty na poziomie osób, które dotychczas zajmowały się ręcznym wprowadzaniem wspomnianych wyżej danych. Dzięki integracji odblokowujemy tych pracowników, którzy teraz mogą zacząć zarabiać dla firmy, zamiast być kosztem. Automatyzacja znacznie redukuje potrzebę ręcznego przetwarzania danych i robi się to samoczynnie w tle. Eliminuje też prawdopodobieństwo wystąpienia błędów ludzkich przy przepisywaniu danych do zamówień, co również jest niewątpliwą zaletą. Po wprowadzeniu do firmy usprawnień wystarczy tylko jedna osoba, która będzie ewentualnie nadzorować procesy integracji.
Automatyzacja cen i monitoring konkurencji
Śledzenie cen oraz analiza działań konkurencji, również mogą zostać zautomatyzowane. W końcu monitoring branży i dostosowywanie się do poczynań konkurencji to klucz do bardziej efektywnej sprzedaży. System LivePrice służy do analizy konkurencji i samoczynnie ustala ceny produktów na podstawie działań innych sklepów oraz Twoich założeń sprzedażowych. Aplikacja może być zintegrowana z oprogramowaniem ERP. Dzięki takiej integracji nie ma potrzeby samodzielnych zmian w cenniku, wszystkie ceny zmienią się automatycznie według wybranych trybów cenowych.
Udowodniliśmy zatem, że automatyzacja procesów w firmie niewątpliwie przyczynia się do usprawnienia działań sprzedażowych oraz zwiększa naszą przewagę nad konkurencją. Nie tylko pozwala nam na bardziej efektywną, pozbawioną błędów pracę, ale również ogranicza zużywane zasoby, przede wszystkim w postaci pracowników oraz ich czasu.