Polska znajduje się w czołówce najszybciej rozwijających się rynków e-commerce. Liczba sprzedawców cyfrowych ciągle rośnie, a Allegro to najpopularniejszy w kraju marketplace. Z artykułu dowiesz się – dlaczego pomarańczowy gigant rządzi polskim e-handlem? Czy warto sprzedawać na Allegro i jak zacząć wystawiać swoją ofertę na serwisie?
Model sprzedaży na Allegro
Zastanawiasz się nad tym, jak zacząć sprzedawać na Allegro? Model sprzedaży jest dość prosty. Należy wystawić ofertę w pasującej do niej kategorii. Zostaje nam narzucona konkretna prowizja, która jest określona procentowo i liczona od ceny danego towaru.
Co istotne Allegro oferuje akcje dodatkowe i specjalne, przykładowo, sprzedawca może:
- wyróżnić ofertę na serwisie,
- oferować płatności odroczone,
- dodawać darmową wysyłkę Smart,
- możliwość sprzedaży do odbiorców B2B oraz B2C.
- brać udział w akcjach promocyjnych np. Supercena, Allegro Days.
Allegro na tle innych marketplace’ów
Polscy konsumenci kupują zwłaszcza tam, gdzie jest to najwygodniejsze, najszybsze i przede wszystkim z ich punktu widzenia, gdzie istnieją atrakcyjne warunki zakupu – korzystne ceny. Czy Allegro spełnia te warunki? Oczywiście, że tak!
Trzeba pamiętać o tym, że popularność serwisu bierze się z przywiązania internautów, którzy niejako uczyli się na portalu Allegro robić zakupy w sieci. Raport Raport “Dekada polskiego e-commerce” wydany przez Izbę Gospodarki Elektronicznej w marcu 2023 roku pokazuje, że ostatnie 10 lat pokazuje, że konsumenci wracają do znanych sobie portali. Zwłaszcza ci, którzy kupują online minimum 5 razy w miesiącu (około 1/5 klientów e-commerce) – domyślnie kierują się do serwisów, które gwarantują im bezpieczeństwo i atrakcyjne ceny produktów – takim portalem jest Allegro.
Jak zacząć sprzedawać na Allegro?
Jeżeli zadajesz sobie pytanie: jak sprzedawać na Allegro? To mam dla Ciebie kilka wskazówek o tym, jak założyć i skonfigurować swoje konto na Allegro, wykorzystać przysługujące Ci zniżki oraz zwiększyć swoją szansę na skuteczną sprzedaż w sieci.
Sprzedający – weryfikacja konta
Jak sprzedawać na Allegro? Oczywiście najpierw, musisz otrzymać status sprzedającego na serwisie, jako przedsiębiorca, możesz zarejestrować konto firmowe. Wymyśl nazwę konta, która będzie unikalna i łatwa do zapamiętania dla Twoich przyszłych klientów.
Kolejno musisz potwierdzić swoje dane – proces założenia konta jest banalnie prosty i bezpłatny. Jak sprzedawać na Allegro? Musisz zweryfikować swoje konto bankowe i wykonać przelew w kwocie 1,00 na wskazany przez Allegro rachunek (kwota zostanie Ci zwrócona). Co ważne, pieniądze ze sprzedaży będą trafiały właśnie na to, potwierdzone przelewem konto.
Na Allegro istnieją dwa rodzaje weryfikacji – uproszczona i pełna. Radzę Ci, abyś już na samym początku wybrał pełną weryfikację, ponieważ jest ona wymagana przy większej ilości transakcji. Pełna weryfikacja pozwala Ci sprzedawać bez limitów, ale wymaga przesłania skanów dokumentów firmowych oraz dowodu tożsamości.
Jaki rodzaj konta wybrać?
Na serwisie możesz założyć dwa rodzaje kont – prywatne i formowe. Oba konta mają opcję wystawiania ofert, ale jeżeli planujesz zacząć sprzedawać na Allegro – wybierz konto firmowe, ponieważ będziesz mógł wystawiać FV, otrzymać tytuł Super Sprzedawca oraz zyskać kilka dodatkowych opcji, które wpłyną na profesjonalizm Twojej oferty.
Uzupełnij dane
Jeżeli masz już za sobą formalności związane z założeniem konta i zastanawiasz się jak sprzedawać na Allegro, to pozostaje Ci jeszcze ostatnia rzecz przed publikacją pierwszej oferty – musisz uzupełnić dane wymagane w zakładce „Ustawienia sprzedaży”.
Przygotuj:
- Teksty o sprzedającym na swoim koncie – tekst zostanie wyświetlony użytkownikowi Allegro na stronie z podziękowaniem za zakupy, w zakładce „Moje zakupy” oraz na stronie Twojej oferty, więc możesz dodatkowo zareklamować swoją firmę.
- Dane firmowe – część z nich możesz edytować.
- Uprawnienia – zastanów się, czy chcesz nadać uprawnienia dla dodatkowych osób lub pracowników. Poszczególny osoby mogą mieć blokadę, możliwość podejrzenia lub edycji poszczególnych sekcji związanych z kontem – obsługa ofert, obsługa zamówień, finanse, komunikacja.
- Warunki sprzedaży – informacje o zwrocie produktu, reklamacji lub gwarancji.
Wystawienie oferty na Allegro
Kiedy masz już aktywne i potwierdzone konto na Allegro oraz wiesz, jakie dane muszą być uzupełnione na koncie, możesz wystawić swoją pierwszą ofertę i wreszcie zacząć sprzedawać na Allegro!
Możesz dodawać swój asortyment na kilka sposobów:
- Przez API Allegro.
- Za pomocą pliku CSV (możesz na raz dodać nawet 10 tysięcy ofert).
- Z użyciem formularza, gdzie pojedyncze oferty zostaną przeszeregowane do odpowiednich Kart Produktu na Allegro.
Sprawdź artykuł: Produktyzacja na Allegro – co warto o niej wiedzieć?
Pakiet powitalny od serwisu
Jako nowy sprzedawca masz możliwość wykorzystać powitalny pakiet zniżek, który pozwoli Ci sporo zaoszczędzić w pierwszych miesiącach sprzedaży internetowej.
Zniżki, jakie oferuje Allegro dla nowych użytkowników, dokładnie opisałam w artykule: Jak zacząć sprzedawać na Allegro? Kliknij link i dowiedz się więcej!
Komunikacja z klientem
Zastanawiasz się jak sprzedawać na Allegro? Nastaw się na konieczność częstego odpisywania na wiadomości od klientów. Pamiętaj, że Allegro premiuje udzielnie szybkich i wyczerpujących odpowiedzi.
W zakładce „Konto” – „Centrum Wiadomości”, będą do Ciebie przychodziły maile i zapytania od klientów. Pamiętaj o tym, aby regularnie odpisywać lub dla części z nich ustawić automatyczną zwrotkę. Co ciekawe, Allegro dysponuje własnym chatbotem o nazwie Allina, który z założenia ma odciążyć Cię w odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania.
Czy warto sprzedawać na Allegro?
Allegro to najpopularniejszy serwis zakupowy w Polsce i niewątpliwie warto wystawiać na nim swoją ofertę. Pomoże Ci to dotrzeć do nowych kupujących. Jak sprzedawać na Allegro? Najlepiej z zyskiem, więc pamiętaj o tym, że dodanie oferty wiąże się z prowizjami dla serwisu.
W artykule nie będziemy rozpisywać się na temat poszczególnych prowizji w danych kategoriach, ponieważ są one zmienne i łatwo można je sprawdzić na stronie serwisu. Natomiast warto pamiętać o tym, że prowizja na Allegro zależy od:
- Ceny końcowej produktu.
- Kategorii, w jakiej wystawiony jest produkt.
- Liczby sprzedanych sztuk danego produktu.
- Kosztów przesyłki – mogą być one darmowe lub w chwili, gdy Klient płaci za dostawę, również od tej kwoty Allegro pobiera prowizje.
Oczywiście w pierwszych miesiącach możesz korzystać z pakietów zniżek, natomiast po okresie początkowym, musisz panować nad nadawanymi cenami, aby uwzględniały Twój zarobek i prowizje dla portalu.
Automatyzacja cen na Allegro przy użyciu systemu LivePrice pozwoli Ci świadomie kreować stawki na portalu.
Opłaty na Allegro, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz sprzedawać?
Opłaty związane z korzystaniem z platformy Allegro można podzielić na kilka rodzajów:
Opłaty Podstawowe:
Występują w przypadku usunięcia oferty lub utrzymania jej widoczności przez okres dłuższy niż 10 dni.
-
Opłata Podstawowa za Dodanie Oferty w Płatnej Kategorii:
Ta opłata jest naliczana za dodanie oferty w jednej z płatnych kategorii.
Okres naliczania może wynosić 1, 10 lub 30 dni.
Kwota opłaty zależy od kategorii i/lub podkategorii, mieszcząc się w zakresie od 5 groszy do 50 złotych.
-
Opłata za Przedłużenie Oferty:
Opłata ta związana jest z przedłużeniem okresu wystawienia oferty i może wynosić od kilku groszy do 1 złotego.
-
Opłata za Usługi Dodatkowe:
Jeśli korzystasz z dodatkowych usług dostępnych na platformie, mogą pojawić się dodatkowe opłaty w zależności od wybranych opcji.
-
Opłata Utrzymaniowa Allegro:
Opłata naliczana jest dla ofert, które pozostają nieaktywne przez co najmniej rok (365 dni). Wysokość opłaty różni się w zależności od kategorii produktu i jest naliczana co 10 dni, chyba że w międzyczasie dochodzi do zakupu lub sprzedawca zamyka aukcję.
Opłata utrzymaniowa Allegro nie jest naliczana w przypadku ofert ogłoszeniowych oraz tych, za których wystawienie trzeba zapłacić. Jeżeli chcesz uniknąć tej opłaty, możesz wystawić aukcję ponownie (otrzyma nowy numer oferty). Możesz też zduplikować istniejącą aukcję, a następnie zamknąć starą.
Pamiętaj, że znajomość tych opłat i ich zrozumienie jest istotne dla efektywnego korzystania z platformy Allegro.
Jak sprzedawać na Allegro?
W artykule przedstawiłam plan, jak sprzedawać na Allegro skutecznie i co warto wiedzieć na początku swojej drogi e-commerce. Jeżeli chcesz ułatwić sobie start na portalu, koniecznie sprawdź system LivePrice.
Już teraz zgłoś się do nas. Wygenerujemy dla Ciebie darmową wersję demonstracyjną, która pokaże Ci, jak Twoja oferta wygląda na tle innych sprzedawców.